Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

Janusz Korczak-obrońca praw dziecka

Janusz Korczak – obrońca praw dziecka

Dokładnie 31 lat temu światowi przywódcy podjęli historyczne zobowiązanie wobec dzieci na świecie, uchwalając Konwencję o prawach dziecka. Jest to najważniejszy dokument dotyczący prawa dziecka. Od czasu powstania, Konwencja przyczyniła się do poprawy życia dzieci na całym świecie. Dzień rocznicy uchwalenia dokumentu jest co roku obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka to święto, o którym warto pamiętać. To okazja, aby przypomnieć wszystkim, że każdemu dziecku, niezależnie od jego pochodzenia, miejsca zamieszkania, koloru skóry czy wyznania, przynależą takie sam prawa – prawa człowieka. Przedszkolacy oglądając prezentację  multimedialną, obrazki przedstawiające ich prawa i obowiązki, słuchania piosenek i wierszy, miały możliwość przybliżyć się do tego tematu co widoczne było na ich pracach plastycznych.

Dziecko jako istota dopiero ucząca się, rozwijająca i nabierająca doświadczenia, potrzebuje szczególnej ochrony, którą powinni zapewnić dorośli. Pamiętajmy o tym obowiązku i zapewnijmy dzieciom realizację ich praw nie tylko 20 listopada, ale każdego dnia w roku.